Școala Ferdinand I este una dintre cele 250 de școli din România susținute de Campania "Hai la școală!" pentru prevenirea abandonului și creșterea participării școlare.

Sursa Video: UNICEFRomania

Read More

Școala publică "Ferdinand I” din București a început proiectul de permacultură în 2012. Proiectul, prezentat ca studiu de caz în raportul internațional "Children in permaculture" (ERASMUS) .

Read More





Targ de Craciun - 2018

Vă așteptăm cu drag la Târgul de Craciun, la școala Gimnazială "Ferdinand I", 19 Decembrie 2018, ora 11-13, în sala de sport.

In media

Violeta Dascalu - Directorul Anului pentru Inovatie

 In comunitatea sa, Violeta Dascalu se confrunta cu situatii care nu sunt deloc usor de gestionat....

Citește mai mult: Violeta...

Evenimente

Parteneriate

UNATC I.L. Caragiale

05.Oct.18

Aacest parteneriat oferă elevilor ocazia să lucreze cu studenți masteranzi sau doctoranzi de la...

Citește mai mult: UNATC I.L....

Scout Floarea de Colț

05.Oct.18

Scout Floarea de Colț – crește copii luminoși la chip și suflet, în spiritul respectului față de...

Citește mai mult: Scout Floarea...

O nouă ocazie de afirmare a talentelor
 
    Joi, 29 martie 2018, am avut bucuria să organizăm a V-a ediţie a Festivalului de creaţie şi interpretare a poeziei IANUS, pentru elevii din Bucureşti, înscris în CAEM 2018, Domeniul cultural – artistic, literatură, poziţia 1, Nr. 694/12.01.2018. Acesta a avut paliere de exprimare, pentru învăţământul primar şi gimnaziu.
 
    La secţiunea creaţie, primar s-au înscris 9 elevi, iar la gimnaziu 28 elevi. La secţiuneainterpretare au evoluat pe scenă 40 elevi primar şi 19 elevi gimnaziu. În total au participat 96elevi de la 17 şcoli, cluburi, after school-uri şi o şcoală pentru învăţământul special. Toateinformaţiile despre condiţiile de participare, inclusiv premiile care vor fi acordate au fost postate cu o lună înainte.
 
     Juriul a fost alcătuit din: Ciprian Măceşaru – scriitor- preşedintele juriului, FlorentinaNichitov- prof. limba română de la Şcoala Gimnazială Jose Marti, Bogdana Darie- Conf. Univ.dr.UNATC, Mihaela Beţiu – Lect. univ.dr. UNATC.Mulţumim!
Partener în acest demers, a fost ISMB.
Sponsori – SC Language Center, RoStar, After School Franklin şi domnul Ciprian Măceşaru.Mulţumim!
 
    Am avut oportunitatea de a felicita elevii pentru curaj, inspiraţie şi interpretare autentică,profesorii/ coordonatorii pentru determinarea de a face din educaţie o artă şi părinţii pentru suport.

 

festival-teatru
premii
Previous Next Play Pause
1 2

    Ataşăm lista elevilor premianţi:


CREAȚIE  - Primar
PREMIUL I    CROITOR DAN GABRIEL, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Pînzariu Aurelia
PREMIUL II   ENACHESCU SARA MARIA, Școala Gimnazială Elena Văcărescu, coordonator  Popescu Laura
PREMIUL III  ANTONIO FULGAN, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Mihai Maria
MENȚIUNE ROȘCAN ANAMARIA, Clubul Copiilor Sector 1, coordonator  Magdalena Băcescu
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI    DECUSEARĂ MARIA, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Spirescu Simona

CREATIE Gimnaziu 
PREMIUL I -   HANDREA ALEXIA, Școala Gimnaziala 31, coordonator Fulgeanu Cati 
PREMIUL II – NAE DIANA,  Scoala Gimnaziala nr 39, coordonator Stancu Tania
PREMIUL III – CRĂCIUN ȘTEFAN, Scoala gimnazială nr 4, coordonator Răduță Maria Cristina
MENTIUNE – IANA GABRIELA, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Mihală Mirela
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI  -  VASILE LAURA, Colegiul National Victor Babeș, coordonator Kirsteuer Rodica

INTERPRETARE – primar
PREMIUL I – TULIN ANASTASIA, After School Franklin, coordonator Cristian Mardare
PREMIUL II- DANCIU MIRCEA, Clubul Copiilor Sector 1, coordonator Magdalena Băcescu
PREMIUL III – ROȘCAN ANAMARIA, Clubul Copiilor Sector 1, coordonator Magdalena Băcescu
MENTIUNE – DIMITRESCU DIANA VENERA, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Zaharia Corina
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI – RADU GHENEA, After School Franklin, coordonator Cristian Mardare


INTERPRETARE – Gimnaziu
PREMIUL I –BURGUI MATEI, Clubul Copiilor Sector 1, coordonator Magdalena Băcescu
PREMIUL II – PARNESCU RADU MIHAI,  Clubul Copiilor Sector 1, coordonator Magdalena Băcescu
PREMIUL III – CIUNGU ANDREI NICUȘOR, Școala speciala nr 1 , coordonator Stănescu Ramona 
MENTIUNE – JUPÂNU LAURA, Școala gimnazială Liviu Rebreanu , coordonator Andreia Drăgulescu
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI – RĂDUCANU ANTONIO, Școala gimnazială nr 67, coordonator Giambașu Camelia

Pin It