Dezbaterea "Traficul transnaţional de organe – flagel mondial"

May 10, 2018 1273hits

Avem onoarea să vă invităm 16 mai 2018, la școala Fedinanad I, în sala de festivități, orele 18.00-19.30, pentru a lua parte la dezbaterea "Traficul transnaţional de organe – flagel mondial"

ce își propune informarea comunității din care facem parte cu privire la implicaţiile deosebit de grave ale traficului de organe, privit ca fenomen, şi ale urmărilor sale tragice.

Evenimentul este organizat de grupul „Doctori împotriva Recoltării Forţate de Organe” (DAFOH) în parteneriat cu Primaria Sectorului 2 şi va avea ca invitaţi consilieri locali, parlamentari, reprezentanţi ai organizaţiei de promovare a eticii în medicina de transplant, DAFOH şi mass media.

Organizaţia „Doctori împotriva Recoltării Forţate de Organe” (DAFOH) a fost nominalizată în 2016 la Premiul Nobel pentru Pace, pentru determinarea cu care a expus, timp de un deceniu, în special în cadrul comunităţii medicale, practicile lipsite de etică ale transplanturilor de organe în China. DAFOH a primit sprijinul comunităţii medicale româneşti - fostul preşedinte al Colegiului Medicilor din România, prof. dr. Vasile Astărăstoae a scris prefaţa cărţilor Organele Statului (editată de directorul executiv al DAFOH) şi Recoltarea Sângeroasă după care este realizat filmul “Human Harvest / Recolta Umană”.

Dezbaterea va incepe cu proiecţia filmului “Genocidul medical”. În acest film, nominalizaţii la Premiul Nobel pentru Pace, fostul secretar de stat canadian David Kilgour şi avocatul internaţional pentru drepturile omului, David Matas, aduc în atenţia comunităţii internaţionale una dintre cele mai grave crime împotriva umanităţii - uciderea prizonierilor de conştiinţă pentru organe.

Proiecţia filmului va fi urmată de o sesiune de întrebări şi răspunsuri (18:30-19:30).

Vă așteptăm cu drag!

trafic bn