(Re)Umanizarea sistemului educațional prin cultivarea inteligenței relaționale

May 12, 2018 1203hits

,,Dezvoltarea relațiilor cu cei din jur este esențială în evoluția umană!,,- Acesta a fost punctul de întâlnire a cadrelor didactice din școala noastră, părinții elevilor noștri și psihologul clinician și terapeut, Gaspar Gyorgy. Întâlnirea a avut loc sâmbătă, 5 mai 2018, în biblioteca școlii și a avut ca temă ,,(Re)Umanizarea sistemului educațional prin cultivarea inteligenței relaționale,,.

Ne simțim norocoși pentru oportunitatea de a avea alături un om cu o poveste impresionantă, deschis către provocările apărute în viața părinților și a dascălilor și dornic să ne explice de ce este important să construim relații sănătoase.

Am aflat că viața ne poate da aripi de fluture și ne poate face să evoluăm atunci când construim relații bazate pe încredere, că suntem făcuți pentru a trăi în relații, iar relațiile sunt la fel de vii ca oamenii care le creează. De asemenea am aflat că relațiile sunt imperfecte, iar știința relațiilor ne ajută în cultivarea inteligenței emoționale.

Interesant a fost să aflăm că tiparul de relaționare se formează în primii doi ani de viață la fiecare om în parte. E normal să facem greșeli, pentru că ele ne fac să evoluăm, însă partea sănătoasă de la baza relațiilor este disponibilitatea de a repara ceea ce ai greșit în relație prin iertare.

Doar iertarea singură nu va putea repara relația, e nevoie să fie urmată de cinci comportamente pozitive care să îndrepte greșeala. Acest moment ne dă posibilitatea să acordăm mai multă atenție celor de lângă noi, să îi valorizam, să îi apreciem și să le dăm încredere. Nimeni nu se schimbă dacă nu e înțeles și apreciat!

Pentru noi, dascălii, a fost de mare valoare să aflăm care sunt cele mai dureroase lucruri pe care le poți face într-o relație și care sunt etapele prin care ne putem conecta cu experiența emoțională a celuilalt.

Gaspar ne-a învățat că zâmbetul este uneori suficient în repararea unei erori, iar cultivarea respectului într-o relație este de baza. Îi mulțumim și pentru cărțile pe care le-a scris: ,,Copilul invizibil,, si ,,Revolutia iubirii,,.

În completarea celor spuse de Gaspar, colega lui, Nora Neghină, expert Mindsight, ne-a detaliat câteva tehnici de conectare emoțională cu un copil- Sistemul GRAȚIE. Apoi am aflat cele trei întrebări cheie pe care ar trebui să ni le punem când dorim să aflăm ce se întâmplă cu un copil într-o situație critică- 1) De ce face copilul ceea ce face? 2) Ce are nevoie să învețe? 3) Cum îl pot ajuta cel mai bine?

În urma acestei experiențe ne simțim mai bogați sufletește și abia aștepăm să aplicăm ceea ce am aflat în relațiile noastre.

Le suntem profund recunoscători acestor oameni minunați care au înțeles cât de frumoasă și de importantă este acțiunea dascălilor în viața copiilor pe care îi formează!

gaspar

gaspa