Şcoala “Ferdinand I” se vede şi se “aude”!

March 4, 2018 1310hits

Şcoala “Ferdinand I” se vede şi se “aude”!

Cine suntem noi ? O familie în care adulţi ( dascăli) şi copii ( elevi) creştem împreună în cel mai important demers al omenirii: învăţarea.
Ce facem noi, adulţii? Suntem ancoraţi în tumultul vieţii moderne, dar ne potrivim pasul cu cel al copiilor şi suntem atenţi la nevoile lor. Pentru a reuşi, participăm des la cursuri de formare profesională ( despre inteligenţa emoţională, comunicare, feedback constructiv, învăţare experienţială) şi la cursuri de dezvoltare personală. Suntem implicaţi în parteneriate cu ONG-uri, cu facultăţi de profil din ţară (Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei) şi din Danemarca. Este în desfăşurare un proiect Erasmus+ ( Steam Decks), în care împărtăşim experienţe cu profesori din Franţa, Germania şi Spania.
Îmbinăm metode tradiţionale cu metode noi, în contexte nonformale, aceasta fiind cea mai nouă abordare a învăţării. Sunt activităţi plăcute şi motivante, cu accent pus pe învăţare activă, nu pe predare!
Ce fac copiii? Vin la şcoală cu drag. Învaţă în săli de clasă prietenoase, toate dotate cu mobilier nou, cu table interactive, videoproiectoare, laptop-uri. În spaţii gândite special pentru activităţi extraccuriculare, copiii participă la orele din cadrul disciplinelor opţionale (curriculum la decizia şcolii) cum ar fi “De-a arhitectura”, “De-a joaca”(teatru), “Quilling”, “Şcoli verzi” ( în limba română sau în limba engleză), engleză intensiv ( câte o clasă pe fiecare serie la ciclul gimnazial), “Patrimoniul UNESCO”.
După orele de curs, elevii pot alege să participle la cursuri ( din care unele gratuite) de:
- limba engleză,
- matematică interactivă
- dansuri sportive/ populare
- arte-pictură
- cor
- karate
- handbal
- tenis de camp
- hochei pe iarbă
- şah
- atletism
- cercetăşie

În şcoala noastră se desfăşoară Programul Şcoală după Şcoală, unde elevii din ciclul primar îşi fac temele şi participă la activităţi opţionale sub îndrumarea învăţătorilor.
Ce ne dorim? Copii fericiţi, dar şi pregătiţi să facă faţă provocărilor. Drumul nu este uşor şi nici scurt. Doar împreună- copii, părinţi şi dascăli- vom reuşi!
Noi, învăţătorii, vă deschidem uşa şi vă aşteptăm să întregim echipa!
Marţi, 6 martie, la Ziua porţilor deschise, între orele 12-17, este prima întâlnire…

{mp4}148{/mp4}